تبلیغات
سلامتی بدن انسان - راه های مراقبت از چشم

سلامتی بدن انسان
 
اطلاعات جامع در مورد همه بیماری های بدن انسان
type="text/javascript" lan

آمارگیر حرفه ای سایت

guage="javascript">

جاوا اسكریپت

تماس با ما
Google

در وبلاگ سلامتی
در كل اینترنت
Online User

آمارگیر حرفه ای سایت

راه های مراقبت از چشم ها کدامند؟


در هر صورت امروزه استفاده از رایانه رو به افزایش است و بهتر است نکاتی را در رابطه با حفاظت از چشم ها در برابر صفحه نورانی آن بدانیم:
۱) به چشمانتان استراحت دهید
متخصصان توصیه می کنند بیش از حد به چشمان خود فشار وارد نکنید و ساعت های زیاد و طولانی به صفحه نمایش کامپیوتر خیره نشوید. چون همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، پس کمی هم به فکر چشم هایتان باشید و به آنها استراحت دهید.
اگر به هر دلیلی مجبور به استفاده طولانی مدت از کامپیوتر هستید، این نکات را در نظر داشته باشید:
پس از هر یک ساعت کار با کامپیوتر و نگاه کردن به صفحه نمایش، به چشم های خود استراحت بدهید. برای این کار بهتر است به نقطه ای در دور دست خیره شده یا به دورترین نقطه اتاق نگاه کنید. مطمئن باشید، نشستن و خیره شدن به صفحه نمایش برای ساعت های طولانی و پشت سر هم، می تواند در درازمدت عوارض نامطلوبی برای چشمان شما داشته باشد. همچنین بهتر است هر چند دقیقه یک بار کمی جهت نگاه و تمرکز خود را تغییر داده و به سمتی دیگر نگاه کنید.
پزشکان توصیه می کنند برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های چشمی، پس از هر ۱۰ دقیقه استفاده از رایانه، پلک های خود را به هم بزنید و مدتی به یک نقطه دیگر خیره شوید تا خستگی چشم ها از بین برود. هر چند در این زمینه سفارش شده است که از مانیتورهای جدید به خاطر ساختار بهتر و اشعه کمتر استفاده شود.
۲) از اشک مصنوعی استفاده کنید
هر وقت احساس کردید چشمانتان خشک یا قرمز شده، از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنید. البته این نکته مهم را فراموش نکنید که استفاده نامناسب از هر نوع دارو می تواند خطرناک باشد.
۳) ورزش چشم را فراموش نکنید
کمی هم به چشمان خود ورزش دهید، چون چشم هم ورزش های خاص خود را دارد که نیاز است پس از ساعت های طولانی کار با کامپیوتر انجام شود. می توانید چند بار پشت سر هم پلک ها را باز و بسته کنید. همچنین خوب است پلک ها را برای چند ثانیه بسته و سعی کنید چشم را در جهت عقربه های ساعت و خلاف آن بچرخانید تا فشار روی چشم کاهش یابد. البته این کارها را باید حداقل سه بار در طول مدت کار خود انجام دهید.
۴) آب کافی بنوشید
آب کافی بنوشید تا آب لازم بدن و در نتیجه رطوبت چشم ها حفظ شود.حتما در رژیم غذایی روزانه خود مواد غذایی مورد نیاز برای تقویت بینایی را بگنجانید. اسفناج و سبزیجات دارای برگ سبز، منبع خوبی از کاروتنوئید بوده و به حفاظت از چشم ها در برابر آفتاب کمک می کنند. سویا نیز سرشار از پروتئین و ویتامین E است که برای سلامت چشم ها مفید است. سبزیجات زردرنگ مانند هویج و کدو حلوایی نیز حاوی ویتامین های A، C و E و بتاکاروتن هستند که در تقویت بینایی موثرند.
۵) خیار روی چشم تان بگذارید
در پایان یک روز کاری خسته کننده که به ناچار چشم هایتان نیز خسته شده، بهتر است یک برش خیار روی چشم های خسته گذاشته و با این کار به آرامش آن کمک کنید. اگر خیار اندکی خنک باشد، تاثیر بیشتری خواهد داشت.
به خاطر بسپارید بینایی نعمت بزرگی است که نباید به راحتی آن را از دست داد. چنانچه کار شما به استفاده ی دائمی از کامپیوتر وابسته است، بیشتر مراقب باشید تا بتوانید همیشه با چشمانی سالم، کار و زندگی تان را ادامه دهید.
اگر با کامپیوتر کار میکنید این مطلب را بخوانید
 

به نظر می رسد با فراگیرتر شدن بكارگیری كامپیوتر تعداد كسانیكه از مشكلات چشمی و بینایی رنج می برند روبه افزایش باشد.

مهمترین علائم عبارتند از: خستگی چشم، خشكی چشم، سوزش، اشك ریزش و تاری دید. همچنین ممكن است سبب درد در گردن و شانه ها نیز بشود.

با رعایت توصیه های زیر می توان تا حد بسیار زیادی از آسیب های چشمی جلوگیری کرد:

۱. سعی كنید بطور ارادی پلك بزنید. این كار سبب می شود سطح چشم شما با اشك آغشته شده و خشك نشود. در صورتیكه مشكل شما شدید باشد می توانید از قطره های اشك مصنوعی استفاده كنید.

۲. مركز مانیتور باید حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر پایین تر چشمان شما باشد. این وضعیت علاوه بر اینكه باعث می شود پلك ها پایین تر قرار گیرند و سطح كمتری از چشم در معرض هوا باشد. از خستگی گردن و شانه ها نیز می كاهد. در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به میزكار تنظیم كرد بطوریكه ساعد شما هنگام كار با keyboard موازی با سطح زمین باشد.

۳. مانیتور خود را طوری قرار دهید كه نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد. هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید پرده ها را بكشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی كاهش دهید

۴. به چشمان خود استراحت دهید. سعی كنید هر ۵ تا ۱۰ دقیقه چشم خود را از مانیتور برداشته و به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه به نقطه ای دور نگاه كنید. این كار سبب استراحت عضلات چشم می شود. همچنین به شما وقت می دهد پلك بزنید و سطح چشم شما مرطوب شود.

۵. اگر مجبورید كه متناوبا به یك صفحه نوشته و مانیتور نگاه كنید (خصوصا در مورد تایپیست ها) ممكن است چشم شما خسته شود زیرا باید تطابق خود را تغییر دهد. برای جلوگیری از این مسأله سعی كنید صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانیتور قرار دهید. برای اینكار می توانید از copyholder استفاده كنید.

۶. فاصله مانیتور با چشمان شما باید ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر باشد.

۷. روشنایی و كنتراست مانیتور خود را تنظیم كنید. میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اتاق هماهنگی داشته باشد. یك روش برای تنظیم روشنایی مانیتور این است كه به یك صفحه وب با زمینه سفید نگاه كنید. اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یك منبع نور است روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را كم كنید. در مقابل، اگر صفحه كمی خاكستری به نظر می رسد روشنایی را زیاد كنید.

۸. اگر علی رغم رعایت توصیه های گفته شده باز هم دچار علائم هستید می توانید از عینك های مخصوص استفاده كنید زیرا گاهی مشكل در دید متوسط است. ما بطور معمول كمتر از دید متوسط استفاده می كنیم زیرا بیشتر اوقات یا اشیاء دور را نگاه می کنیم و یا اشیاء نزدیك. ولی مانیتور كامپیوتر دقیقا در فاصله ای از چشم قرار می گیرد كه مربوط به دید متوسط است. برای دریافت عینك مناسب كامپیوتر به چشم پزشك مراجعه كنید.

۹. هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب بدهید. قوز كردن هنگام كار طولانی با كامپیوتر سبب دردهای گردن و شانه ها می شود. كاملا پشت خود را به صندلی بچسبانید. همچنین ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم كنید كه كف پاها روی زمین قرار داشته و زانوی شما در زاویه ۹۰ درجه قرار داشته باشد. Keyboard و Mouse باید پایین تر از آرنج و نزدیك دستان شما قرار داشته باشد.

سعی کنید نکات زیر را به کار بگیرید تا چشمانتان کمتر آسیب ببیند:
1- از عینک ضد اشعه استفاده کنید:
با پرداخت مبلغی بین 15 تا 20 هزار تومان، می‌توانید لنزهایی که به نام Anti-Focus (آنتی فوکوس یا آنتی فوکاس) مشهور است بخرید. اولین و مهم‌ترین پیشنهاد من همین است!
حتماً در هنگام کار با کامپیوتر، از این عینک‌ها استفاده کنید. به شدت نور مضر را کم می‌کند و کاملاً چشمانتان احساس راحتی می‌کنند.
قاب عینک هم با قیمت‌های مختلف، موجود است. نسبت به هزینه، یکی را انتخاب کنید.
اگر عینکی هستید، تا جایی که من می‌دانم، می‌توانید لنزهایی با شماره عینک خود و با خاصیت Anti-Focus سفارش دهید.
سعی کنید در حال کار با هر نوع مانیتوری که هستید، از این عینک استفاده کنید. من حتی زمانی که با گوشی بازی می‌کنم، این عینک را استفاده می‌کنم.
 
عکسی از عینک من - گذاشتم که فکر نکنید عینک متفاوتی نسبت به معمولی‌ها است!
2- مانیتور LED بخرید:
اگر از دست مانیتور خود خسته شده‌اید و قصد خرید مانتیور جدیدی دارید، حتماً مانیتور LED بگیرید. تکنولوژی به کار رفته در آن‌ها طوری است که مثل مهتابی چشمک نمی‌زنند! بلکه صحنه‌ای ثابت دارند. مانیتورهای LCD نور فلورسنت دارند و مثل مهتابی چشمک می‌زنند. هر چه چشمک زدن مانیتور بیشتر باشد، چشمان شما بیشتر خسته می‌شوند.
ضمن اینکه بسیاری از اضطراب‌هایی که هنگام کار با کامپیوتر ایجاد می‌شود، به خاطر چشمک‌های مانیتور است.
3- نرخ بازسازی مانیتور را به بیشترین مقدار برسانید:
این نکته از آن نکته‌های مهم است که متأسفانه خیلی‌ها نمی‌دانند و رعایت نمی‌کنند!
اگر ویندوز XP دارید، روی دسکتاپ کلیک راست کنید، Properties را انتخاب کنید. به تب Settings بروید و روی دکمه Advanced کلیک کنید. سپس به تب Monitor بروید. در آنجا گزینه‌ای به نام Refresh Rate وجود دارد. آن عدد را به آخرین عددی که مانیتور شما پشتیبانی می‌کند افزایش دهید.
اکر ویندوز 7 دارید، روی دسکتاپ کلیک راست کنید و گزینه Screen Resolution را انتخاب کنید و سپس Advanced Settings و به تب Monitor بروید و Refresh Rate را به بیشترین عدد افزایش دهید.
 
Refresh Rate یعنی چند بار در ثانیه مانیتور شما از بالا به پایین تصویر را دوباره بسازد. هر چه کمتر باشد، شما پرش بیشتری را احساس می‌کنید.
اگر مانتیور شما LED باشد شاید چندان مهم نباشد. بنابراین، عدد کمتری را می‌بینید. مانیتورهایی هم هستند که تا 200 هرتز را پشتیبانی می‌کنند. اگر درایور کارت گرافیک و مانیتور شما نصب نشده باشد، عدد کمی را می‌بینید...
4- هنگامی که خسته‌اید کار را تعطیل کنید:
کار، هر چقدر هم که مهم باشد، مهم‌تر از چشم شما نیست! باید باور کنید که چشم ضعیف می‌شود. باید باور کنید که حمل عینک آنقدر سخت است که خیلی‌ها به لنز گذاشتن و عمل جراحی رو می‌آورند. پس نگویید برفرض عینکی می‌شویم و عینک می‌زنیم!
به نظر می‌رسد چشم خسته بیشتر آسیب پذیر می‌شود.
کار را تعطیل کنید و بعد از یک خواب هر چند کوتاه، دوباره کار کنید.
اگر نمی‌توانید جلو خود را بگیرید، نرم افزارهایی هستند که جلو شما را می‌گیرند! فرضاً هر نیم ساعت یک بار صفحه نمایش را قفل می‌کنند و تا 30 ثانیه یا 3 دقیقه اجازه فعالیت نمی‌دهند.
5- هر چند دقیقه به چشم خود نرمش و استراحت دهید:
در پیشنهادات علمی که تاکنون خوانده‌ام پزشکان گفته‌اند هر چند دقیقه یک بار، به شیئی در مسافتی دور نگاه کنید. مثلاً در 15 متری خود. این باعث می‌شود ماهیچه‌های چشم شما نرمش کنند.
همچنین گفته شده است که هر چند دقیقه یک بار پلک بزنید.
هر چند دقیقه یک بار چشم‌هایتان را ببندید و تا چند ثانیه باز نکنید. این‌ها برای این است که بر اثر باز ماندن بیش از حد، آب روی چشم شما خشک می‌شود و این مضر است. پلک زدن و بستن چشم باعث می‌شود روی چشم‌ها آب تازه قرار گیرد.
همچنین گفته‌اند هر چند دقیقه یک بار چشم‌های خود را با آب خنک بشویید.
به چشم‌های خود با دست کثیف دست نزنید. چشم‌ها را با دست نمالید. البته در برخی متون دیده‌ام که نرمش آهسته و ملایم بد نیست.
6- نور مانیتور خود را تنظیم کنید:
اکثر اوقات نور زیاد مانیتور است که چشمان شما را اذیت می‌کند. من دو سه سال قبل که این مانیتور جدید LED را خریده بودم، به شدت احساس سردرد داشتم تا اینکه با نور مانیتور کمی ور رفتم و متوجه شدم که همه سردردها به خاطر نور شدید بوده است.
7- در اتاق تاریک به مانیتور نگاه نکنید:
خیلی‌ها متأسفانه عادت دارند برق اتاق را خاموش کنند و با کامپیوتر کار کنند و یا در رختخواب با گوشی خود بازی کنند. این بدترین کار ممکن است!
در مورد نور اطراف، پیشنهاد کرده‌اند که نور مهتابی در اطراف طوری باشد که مستقیماً به چشم شما نتابد و همچنین در مانیتور بازتاب نداشته باشد.
8- چشمان بچه‌ها حساس‌تر است:
بیشتر افراد به خاطر رعایت نکردن این نکات در کودکی، عینکی شده‌اند. چشمان بچه آنقدر قوی و آب‌بندی نشده است که بتواند در مقابل اشعه‌های مانیتور مقاومت کند. اگر آینده بچه‌ها را دوست دارید، آن‌ها را تا حد ممکن از مانیتور دور نگاه دارید، اما اگر مجبور شدید، عیبنک ضد اشعه را به چشم آن‌ها بزنید.
9- تا حد ممکن از خیره شدن به مانیتور بپرهیزید:
دنبال راه‌هایی بگردید که بشود به جای خیره شدن به مانیتور، فقط به صدا گوش داد و روش‌های دیگر.
هدف اصلی من از طراحی نرم افزار پارس‌خوان این بود که اگر قرار است یک متن طولانی را روی مانیتور بخوانم، این کار را به پارس‌خوان بسپارم. اگر با آن آشنا نیستید، حتماً اینجا کلیک کنید و استفاده از آن‌را یاد بگیرید.
و یا اگر قرار است یک فیلم را ببینید، اگر تلویزیون LED و یا انواع دیگر که مدرن‌تر هستند، دارید، دنبال راه‌هایی بگردید که بتوانید فیلم مورد نظرتان را روی تلویزیون ببینید.
مثلاً تلویزوین‌های جدیدتر مثل Sony BRAVIA این امکان را می‌دهند که با یک کلیک، ویدئو را از روی ویندوز 7 روی تلویزیون پخش کنید و یا مدیا سنترهایی مثل Apple TV امکان نمایش ویدئو روی تلویزیون نسل جدید را می‌دهند و یا اکثراً این اجازه را می‌دهند که ویدئو را روی فلش بریزید و به آن‌ها متصل کنید و ویدئو را ببینید.
اگر مجبورید متنی را به طور مثال، روی مرورگر وب بخوانید، با زدن کلیدهای Ctrl و + متن را بزرگ‌تر کنید تا کمتر نیاز به خیره شدن داشته باشد.
10- اگر چشمانتان ضعیف شده است، عینک بزنید:
اگر احساس می‌کنید که چشمانتان ضعیف شده است، حتماً به چشم‌پزشک مراجعه کنید و اگر لازم است، عینک بزنید. خیلی از افرادی که عینک زده‌اند معتقدند روال ضعیف شدن چشمشان بسیار کندتر شده است.
خیلی‌ها که چشمشان ضعیف بوده و نمی‌خواسته‌اند زیر بار عینک بروند، وقتی عینک می‌زنند، می‌گویند دنیا برایشان تازه‌تر و زیباتر شده است.
به هر حال، امیدوارم همیشه در سلامت کامل باشید و با رعایت نکات گفته شده و نکات دیگری که در اینترنت موجود است، چشمانی سالم و بدون دردسر داشته باشید.
اگر نکته دیگری می‌دانید و دوست دارید به اشتراک بگذارید، در بخش نظرات، بیان کنید.
علائم CVS
مهمترین علائم CVS عبارتند از: خستگی چشم، خشكی چشم، سوزش، اشك ریزش و تاری دید. CVS همچنین ممكن است سبب درد در گردن و شانه ها نیز بشود.
 
چشم انسان حروف چاپی را بهتر از حروف نمایش داده شده بر روی مانیتور میبیند. علت این امر این است كه حروف چاپی كنتراست بیشتری با صفحه سفید زمینه داشته و لبه های آنها واضحتر است حال آنكه در مورد صفحه مانیتور چنین نیست و لبه ها به وضوح حروف چاپی نیستند بلكه حروف از یك مركز با كنتراست بالا شروع شده و به تدریج كمرنگتر میشوند و پس از تبدیل به خاكستری كمرنگ ناپدید میگردند. بنابراین لبه های حروف بر روی صفحه مانیتور وضوح حروف چاپی را ندارد.
 
یكی از مهمترین دلایل خشكی و سوزش چشم هنگام كار با كامپیوتر كاهش میزان پلك زدن است بطوریكه افراد هنگام كار با كامپیوتر تقریبا یکدهم حالت عادی پلك میزنند. این مسأله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمركز بر روی موضوع كار سبب میشود تا پلكها مدت بیشتری باز بمانند و در نتیجه اشك روی سطح چشم سریعتر تبخیر میشود.
 
11 توصیه برای كاهش علائم CVS
 
1- سعی كنید بطور ارادی پلك بزنید. این كار سبب میشود سطح چشم شما با اشك آغشته شده و خشك نشود. در صورتیكه مشكل شما شدید باشد میتوانید از قطرههای اشك مصنوعی استفاده كنید.
 
2- مركز مانیتور باید حدود 10 تا 20 سانتیمتر پایین تر چشمان شما باشد. این وضعیت علاوه بر اینكه باعث میشود پلكها پایینتر قرار گیرند و سطح كمتری از چشم در معرض هوا باشد. از خستگی گردن و شانه ها نیز میكاهد. در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به میزكار تنظیم كرد بطوریكه ساعد شما هنگام كار باصفحه کلید  موازی با سطح زمین باشد.
 
3- مانیتور خود را طوری قرار دهید كه نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد. هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید پرده ها را بكشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی كاهش دهید. اگر از چراغ مطالعه بر روی میز خود استفاده میكنید آن را طوری قرار دهید كه به صفحه مانیتور یا چشم شما نتابد. همچنین میتوانید از صفحه های فیلتر نیز بر روی صفحه مانیتور استفاده كنید. تابش نور به صفحه مانیتور سبب كاهش كنتراست و خستگی چشم میشود. این مسأله بخصوص زمانیكه زمینه صفحه تیره باشد شدیدتر خواهد بود.
 
4- به چشمان خود استراحت دهید. سعی كنید هر 5 تا 10 دقیقه چشم خود را از مانیتور برداشته و به مدت 5 تا 10 ثانیه به نقطه ای دور نگاه كنید. این كار سبب استراحت عضلات چشم میشود. همچنین به شما وقت میدهد پلك بزنید و سطح چشم شما مرطوب شود.
 
5- اگر مجبورید كه متناوبا به یك صفحه نوشته و مانیتور نگاه كنید (خصوصا در مورد تایپیستها) ممكن است چشم شما خسته شود زیرا باید تطابق خود را تغییر دهد. برای جلوگیری از این مسأله سعی كنید صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و همسطح با مانیتور قرار دهید. برای اینكار میتوانید از copyholder استفاده كنید.
 
6- فاصله مانیتور با چشمان شما باید 50 تا 60 سانتیمتر باشد.
 
7- روشنایی و كنتراست مانیتور خود را تنظیم كنید. میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اتاق هماهنگی داشته باشد. یك روش برای تنظیم روشنایی مانیتور این است كه به یك صفحه وب با زمینه سفید (مثل این صفحه) نگاه كنید. اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یك منبع نور است روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را كم كنید. در مقابل، اگر صفحه كمی خاكستری به نظر میرسد روشنایی را زیاد كنید. در مجموع روشنایی باید در حدی باشد كه چشمان شما احساس راحتی كنند. كنتراست مانیتور باید حداكثر باشد تا لبه های حروف بیشترین كنتراست را با نوشته خود پیدا كند.
 
8- مشخصات دیگر مانیتور خود را تنظیم كنید. كیفیت نمایش تصاویر بر روی مانیتور به سه عامل بستگی دارد: Resolution ، Refresh Rate ، و DotePitch.
Refresh Rate  نشاندهنده فركانس تجدید تصویر بر روی مانیتور است. فركانس پایین میتواند برای چشم خسته كننده باشد و فركانسهای خیلی پایین سبب پرش تصویر میشوند. بهترین Refresh Rate  حدود 70 هرتز یا بیشتر است. Resolution یا وضوح تصویر كه به Refresh Rate  نیز بستگی دارد به تراكم پیكسلهای تصویر بر روی مانیتور گفته میشود. هرچه تعداد پیكسلها بیشتر باشد جزئیات بیشتری از تصویر دیده میشود. بطوركلی هرچه Resolution  بیشتر باشد بهتر است ولی باید به Refresh Rate نیز توجه داشت. گاهی Resolution  بالا Refresh Rate پایین دارند بنابراین باید وضعیتی را انتخاب كرد كه هر دو بیشترین تعداد را داشته باشند.
9- Dot Pitch بر sharpness تصویر مؤثر است و هر چه عدد آن كمتر باشد تصویر sharp تر است. بیشتر مانیتورها dot pitch بین 25/0 تا 28/0 میلیمتر دارند. 28/0 میلیمتر یا كمتر عدد مطلوب است. Refresh Rate و Resolution را در ویندوز میتوانید در Display Properties  تنظیم كنید ولی dot pitch قابل تنظیم نیست (روش تنظیم در زیر این متن آمده است).
 
10- اگر علیرغم رعایت توصیه های گفته شده باز هم دچار علائم CVS هستید میتوانید از عینكهای مخصوص استفاده كنید زیرا گاهی مشكل در دید متوسط است. ما بطور معمول كمتر از دید متوسط استفاده میكنیم زیرا بیشتر اوقات یا اشیاء دور را نگاه می کنیم و یا اشیاء نزدیك. ولی مانیتور كامپیوتر دقیقا در فاصله ای از چشم قرار میگیرد كه مربوط به دید متوسط است. اگر شما عینكی هستید عینك شما به احتمال زیاد برای كار با كامپیوتر مناسب نیست زیرا دید متوسط را اصلاح نمیكند. برای دریافت عینك مناسب كامپیوتر به چشم پزشك مراجعه كنید.
 
11- هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب بدهید. قوز كردن هنگام كار طولانی با كامپیوتر سبب دردهای گردن و شانه ها میشود. اگر پشتی صندلی شما قابل تنظیم است آن را طوری تنظیم كنید كه كاملا به پشت شما بچسبد. همچنین ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم كنید كه كف پاها روی زمین قرار داشته و زانوی شما در زاویه 90 درجه قرار داشته باشد. Keyboard و Mouse باید پایین تر از آرنج و نزدیك دستان شما قرار داشته باشد.
 
و نهایتا اینكه:
اگر همچنان بر اثر كار با كامپیوتر دچار مشكلات چشمی هستید بهتر است به یك چشم پزشك مراجعه كنید.
 ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 توسط پرهام شجاعی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
بک لینک فا

Powered by WebGozar